12.4. Tipp 1: „Vetésforgó”
Az egyik kedvenc offline reklámeszközöm a szórólap. Fogj egy térképet, és az üzleted körül rajzolj egy akkora kört, ahonnan még reális, hogy a vásárlók hozzád fognak jönni (egy belvárosi kisbolt esetében ez várhatóan 500-800 méter). A körön belüli részt oszd fel 6-8 részre úgy, hogy az egyes területeken levő lakók száma megközelítőleg egyenlő legyen (ugye, egy családi házas övezetben jóval nagyobb területen lakik ugyanannyi ember, mint egy 10 emeletes paneltömb esetén).
Készíts annyi különböző szórólapot, ahány részre osztottad a kört. Ügyelj arra, hogy mindegyiken különböző akció legyen, és mindegyik akció csak akkor legyen érvényes, ha magával hozza a szórólapot is. Ez az akció lehet érdeklődőket gyűjtőakció, lehet ajándékutalvány, lehet kupon is, tehát bárhogy variálhatod. Ezek után az egyes szórólapokat szórd ki az egyes területekre. Innentől kezdve a munkatársaid feladata, hogy ha valaki visszahozza a szórólapot, akkor azt hozzátűzzék ahhoz a blokkhoz/számlához, amin az ügyfél vásárlásai vannak. Ezeket nap végén vezesd egy Excel táblában, valahogy így:
Időpont: 2012. 14. hét
|
|
|
Érdemes elolvasni a részletes leírást is!
A szórólapon valamilyen kóddal jelölni kell, hogy melyik héten lett kiszórva (mondjuk valamelyik sarkában „14”, azaz a 14. héten lett kiszórva). A szórást úgy kell végezni, hogy az 1-es részre szórjuk az 1-es szórólapot, a 6-os részre a 6-os szórólapot.
1 hét elteltével egyet fordítunk a kiszóráson, azaz, az 1-es szórólap megy a 2-es részre, a 2-es szórólap a 3-as részre, és így tovább. 1 hét elteltével újabb csavarás. Eltelik 6 hét, amikor kiszórjuk az utolsó kört is, így minden részen 6 különböző szórólap fordult meg.
Várunk még 2 hetet, amíg a szórólapok hatása elmúlik, és kielemezzük a számokat. Egyrészről meg kell nézni, hogy melyik szórólapnak mennyi ideig volt hatása, mikor jöttek be az első vásárlók, melyik régióból, mekkora volt az átlagos kosárérték, melyik régióból volt nagyobb kosárérték stb. Az elemzést ugyanígy meg kell csinálni régiókra is. Az elemzés végére meg fogod látni, hogy melyik szórólapok hogyan teljesítettek átlagosan, hogyan teljesítettek régióra bontva, és ugyanígy fogod látni, hogy melyik régióban milyen akciót szerettek az ügyfelek leginkább.
Ezek alapján a következő 6 hétben vedd ki a két legrosszabbul teljesített szórólapodat, készíts helyette másikat, és szórd ki újra. Ne félj attól, hogy ugyanazt az akciót az ügyfeleid újra meg fogják kapni, hiszen ugyanazt a szórólapot leghamarabb 6 hét elteltével kapják meg, addigra pedig a hatása elmúlik.
Ezt folytasd addig, amíg nem lesz 6 kiváló szórólapod. Innentől nincs más teendőd, mint kiadni a munkatársaknak, hogy pl. 2 hetente szórják ki a szórólapokat, utána egyet fordítsanak a kiszórandó területeken, aztán 2 hét múlva megint. Így kapsz egy állandó, nagyon jól kiszámítható, folyamatos kampánystratégiát, aminek az eredményei kiválóan megjósolhatók előre. Nem kell hetente ötletelned, szórólapot tervezned, az ügyfeleidnek 12 hetente, azaz 3 havonta megy ki ugyanaz a szórólap, amikorra már elfelejtik, de ha nagyon szeretsz dolgozni, akkor addigra úgyis újat, még jobbat készítesz.
Szerintem így éri meg reklámozni!
Ez a technika működik bármilyen reklámeszköz esetén, legyen szó újságról, internetes reklámról, hírleveles akcióról, plakátreklámról.