9.8. Miből áll a jó reklámszöveg?
Bármilyen reklámszöveget is írsz, mindig minden reklámszövegnek van 4 része, akár tetszik, akár nem.
Ezek pedig a következők:
1. Cím:
A cím az, amit az érdeklődő legelőször meglát, amikor rápillant a reklámszövegedre (például szórólapra). A cím még véletlenül sem azt jelenti, amit általános iskolában nyelvtan órán tanultunk. A cím bármi, amit először meglátok, amikor ránézek a reklámanyagodra. Kicsit másként megfogalmazva: a cím az, ami eléri, hogy ránézzek a reklámanyagodra.
A cím feladata: az, hogy magára vonja a figyelmet, és rávegyen arra, hogy 3 másodperc figyelmet szánjak a reklámanyagodra. A címnek még véletlenül sem feladata, hogy eladja a terméket. Csak és kizárólag annyi a célja, hogy magára vonja a figyelmet, és rávegyen, hogy továbbolvassak. Erre maximum 3 másodperced van.
Ebből több dolog is azonnal nyilvánvaló: A címnek olyannak kell lenni, amit 3 másodpercen belül megtalálok, elolvasok (ha szövegről van szó), megértek, és ez alapján el tudom dönteni, hogy érdekel-e vagy sem. Ha a cím nem ilyen, akkor a reklámszöveged hatékonysága radikálisan csökken. Talán feltűnt, hogy nem írtam arról, hogy a jó cím eléri, hogy minél többen továbbolvassanak. Azért nem írtam, mert a címnek nem feladata, hogy minél többen továbbolvassanak. A címnek az a feladata, hogy szelektálja az olvasót érdeklődőre és nem érdeklődőre. Az érdeklődő feladata, hogy továbbolvasson, a nem érdeklődő feladata, hogy bezárja a weboldalt, kidobja a szórólapot, továbblapozzon az újságban. Tehát a jó cím szelektál!
|
|
|
Érdemes elolvasni a részletes leírást is!
2. Alcím:
Alcím az, amit a cím elolvasása után látok. Ez lehet egy kép, ábra, szöveg, vagy bármi, amit a cím elolvasása után lát az, aki....
KI?
Az, aki továbbolvas, azaz, az érdeklődő.
Az alcím esetében van összesen 10 másodperced arra, hogy meggyőzz arról: olvassak tovább. Az alcímnek nem feladata, hogy eladja a terméket! Az alcímnek a feladata, hogy rávegye az érdeklődőt, hogy továbbolvasson, és mindezt maximum 10 másodpercen belül tegye.
Azaz, a jó alcímnek a feladata, hogy a cím elolvasása után megtaláljam, elolvassam (ha szövegről van szó), megértsem és eldöntsem, hogy érdekel-e, vagy sem. Ha érdekel, akkor pedig rávegyen arra, hogy továbbolvassak.
Ugyan már írtam, de nagyon fontos:
Az alcímnek a feladata, hogy továbbolvassak!
Még véletlenül sem feladata, hogy eladja a terméket!
3. Tartalom:
Tartalom az, aminek az elolvasásához és a megértéséhez több idő kell, és csak az alcím után találok rá. Ez lehet szöveg, kép, vagy bármi egyéb. A tartalmi rész feladata, hogy ráébresszen, pont erre van szükségem, valamint az, hogy megfelelő mértékben tájékoztasson.
Mit jelent a „megfelelő mértékben tájékoztat”?
Egy szórólap esetében, amit mondjuk, a postaládámban találok, a tartalmi rész nem lehet több néhány sornál, hiszen a szituáció nem olyan, hogy órákat tudjak foglalkozni a szórólapon található információ feldolgozásával.
Egy újsághirdetés tartalmi része is csak különleges esetben lehet több, mint amennyit 30 másodperc alatt be tudok fogadni.
Viszont egy weboldal, ahová pont információszerzés céljából megyek, tartalmazzon minden szükséges információt, oda – ha ez kell a bizalom megszerzéséhez – akár több oldalnyi szöveget is elhelyezhetünk.
A tartalom célja NEM AZ ÉRTÉKESÍTÉS!
A tartalom célja a bizalomépítés, a megfelelő szintű tájékoztatás, a vágy felébresztése, fokozása.
4. Akció:
Ez az egyetlen rész, aminek a feladata, hogy eladjon, viszont csak ennyi! Az akciónak nem része a vágykeltés, nem része a szelektálás, csak és kizárólag az a célja, hogy az érdeklődőt rávegye arra, amit szeretnénk, hogy megtegyen.
Ez lehet egy telefonszám felhívása, egy weboldalra kattintás, vagy éppen vásárlás.
Az akció minden esetben végletesen egyértelmű, konkrét.