3.1. Tervezés módszertan
Miért nem tudnak az emberek tervezni? Be kell, hogy valljam, soha nem voltam jó a tervezésben. Sőt, ha igazán őszinte akarok lenni, összetettebb folyamatokat képtelen voltam megtervezni. Egyszerűen fogalmam nem volt, hogyan fogok eljutni a kiinduló állapotból a kitűzött állapotba. Később rájöttem, hogy ennek mi az oka. Soha senki nem mondta el, hogyan kell egy összetettebb folyamatot megtervezni, így nem tudtam, hogy a tervezés nem a mai állapottól történik a kívánt állapot irányába, hanem visszafele. Először tervezd meg, hova szeretnél eljutni. Pontosan vázold fel a kívánt eredményt, és annak minden részletét. Ha ezzel megvagy, akkor innen indulj vissza, és az egyes részleteket, mint önálló egységeket, fejleszd vissza a mai dátumig. Hogyan néz ki ez a tervezés a cégünk esetében? Ne a mai állapotból indulj ki, hanem a jövőbeni állapotból, azaz, abból a célból, amit megfogalmaztál. Ha meghatároztad a saját célodat, akkor ebből vezesd le a céged célját. Például: Ha azt írtad le, hogy 5 év múlva havi szinten szükséged van legalább 1.000.000 forintos jövedelemre, és emellett nem vagy hajlandó napi működtetéssel foglalkozni, csak a cég stratégiájának meghatározásával, akkor már ebből a 2 nagyon egyszerű célból szinte az egész vállalkozásod célkitűzése és az oda vezető út teljes egészében meghatározható. |
|
|
Érdemes elolvasni a részletes leírást is!
Hogyan?
Nézzük, hogy mit tudunk:
-
Van egy cégünk 5 év múlva, amiről tudjuk, hogy a tulajdonosa aktívan nem vesz részt a napi működtetésben, tehát garantáltan van egy ügyvezetője, aki nem a tulajdonos.
-
Ezen túl tudjuk, hogy a tulajdonos havi szinten 1.000.000 forint nettó jövedelmet kap, amiből meg lehet határozni a cégünk 5 év múlva minimálisan elvárt profitját, illetve a forgalmát is.
- Ma a cégednek valószínűleg Te vagy a vezetője, viszont 5 év múlva valaki más fogja vezetni. Akkor tudjuk, hogy a cégünknek 5 év múlva a mi fizetésünkön túl egy ügyvezetőt is finanszíroznia kell, aki a helyünkre fog lépni.
Tehát ha az 5 év múlva esedékes 1.000.000 forintos fizetésünket vesszük, aminek a cég részéről mért költsége megközelítőleg 2.000.000 forint (adók, járulékok, stb.), akkor megállapítható, hogy cégünk évente legalább 24.000.000 forintos (12 x 2.000.000) eredményt kell termelnie, hogy a cég szinten maradjon.
Viszont nem lehet cél, hogy szinten maradjon, mert minden vállalkozásnak folyamatosan fejlődnie kell, így érdemes, mondjuk 30%-ot bent hagyni, azaz megközelítőleg a cégünknek 5 év múlva el kell érnie a 31.000.000 forintos eredmény szintet (24.000.000 x 1.3).
Tehát a cégünkről tudjuk, hogy 5 év múlva 31 millió forintos eredményt termel.
Ebből az eddigi tapasztalatod alapján várhatóan elég pontosan meg tudod mondani, hogy mekkora forgalomra van ehhez szükség.
Ha veszünk egy egyszerű kereskedelmi céget, ami jelenleg produkál 50.000.000 forint forgalmat és ebből 5.000.000 forint eredményt (a forgalom 10%-a az eredmény), akkor – ugyan szinte teljesen biztos, hogy ez a jövőben változni fog, de akkor is már látunk egy célt magunk előtt – ugyanezt az arányt vetítsük ki az 5 év múlva várt eredményre.
Tehát ahhoz, hogy 5 év múlva 31.000.000 forintos eredményt termeljünk, ahhoz megközelítőleg 300.000.000 forintos forgalmat kell produkálni.
Megjegyzés:
A fenti módszert akkor lehet alkalmazni, ha semmi egyéb adatunk nincs, viszont ha megnézzük az iparágunkat, és keresünk olyan céget, aminek ma megközelítőleg annyi az eredménye, amit mi tűztünk ki célul, akkor annak forgalmi adatait célul kitűzve szinte biztos, hogy elég pontosan határozzuk meg cégünk célját.
Tehát tudjuk, hogy a cégünk 5 év múlva 31.000.000 forintos eredményt termel 300.000.000 forint forgalom mellett. Ebből könnyedén meg lehet tervezni a cég szervezeti felépítését.
Alapul véve egy kiskereskedelmi elektronikai céget, valami hasonló szervezeti felépítés képzelhető el:
A fenti leendő tulajdonos a tervezésnél figyelembe vette, hogy ekkora forgalom teljesen irreális egyetlen üzletben (amiben most dolgozik), tehát a következő 5 évben nyitnia kell még egy üzletet.
Takarékossági szempontokat figyelembe véve az egyes üzletek csak a legminimálisabb raktárkészlettel fognak rendelkezni, és egy központi raktár lesz, ahonnan a két üzletet kiszolgálják áruval.
Ekkora forgalom elképzelhetetlen külön marketing- és értékesítési vezető nélkül, aki a két üzlet teljesítményéért is felelős.
A gondolatot folytatva komplett tervet lehet készíteni, és ne feledd! Mindösszesen két tényt vettünk alapul:
-
tulajdonos jövedelmi elvárása
-
tulajdonos munkamennyisége és minősége
FONTOS!
Biztosan felmerült benned, hogy ez a tervezés talán felesleges, hiszen egyrészről a jövőt nem lehet kiszámítani, másrészről szinte végtelen számú hibalehetőség van a fenti logikában, és ha ezt gondolod, akkor be kell látni, hogy igazad van.
Viszont a tervezésnek nem is az a legfontosabb célja, hogy jövőbe lássunk, és lézerpontossággal tervezzük meg a következő 5 évet, hiszen erre senki sem képes.
A cél "csak" annyi, hogy legyen egy irányvonal, ami mentén el tudsz indulni.
A vállalkozók legnagyobb része képtelen irányítani a céget,
mivel nincsenek meghatározott elvárásai.
Ha nincs elvárásod, akkor lehetetlen a munkatársak munkáját minősíteni, ellenőrizni, hiszen nincs mihez viszonyítani. Viszonyítási pontot csak és kizárólag a tervezés adhat.
Ha tervezel, az 5 éves tervedet felbontod éves tervekre, és az első évi tervedet felbontod havi tervekre, akkor már van mihez viszonyítani, és így lesz mit ellenőrizni.
Nem is beszélve arról, hogy a munkatársak sok esetben nem azért motiválatlanok a munkahelyen, mert valamiért rosszul érzik magukat, hanem lehet, hogy egyszerűen nincs kihívás előttük.
Sokan szeretnének a cégükbe kiváló munkatársat találni, aki lojális, meglátja a munkát, értelmes, talpraesett, vannak céljai, és képes megfeszített munkára. Ezek a "szupermenek" viszont elkerülik azokat a cégeket, ahol nincs kihívás, aminek meg kell felelniük. Ezek az emberek olyan magaslatokat akarnak meghódítani, amit még senki sem ért el.
Őket elsősorban nem a pénz motiválja, hanem a kihívás (az értelmes kihívás). Viszont ha nincsenek nagy céljaid, akkor még ezek a "szupermenek" is motiválatlanná válnak, és másik munkahelyet keresnek.
Kiváló munkatársakat akarsz? Olyan céget felépíteni, amire büszke lehetsz?
Akkor tervezd meg azt a céget, amire büszke leszel 5 év múlva, mutasd meg munkatársaidnak, és az értelmes, értékes emberek ott fognak melletted állni.
Aki meg nem... Az amúgy is csak púp volt a hátadon.