12.5. Tipp 2: Weboldal tesztelés
Ha weboldalt szeretnél tesztelni, nem kell készítened 6-8 különböző weboldalt. Készíts egyetlen weboldalt, és azt darabold fel részekre
Ha kezdő vagy a tesztelésben, akkor az egész weboldaladat oszd fel maximum 3-4 részre, ha az oldaladon nagy a látogatószám, akkor akár 5-8 részre is feloszthatod. Ezek után mindegyik részből készíts 2-3 verziót, aminek ugyanaz az üzenete. Tehát fontos, hogy mindegyik rész ugyanarról szóljon.
Példa címre: 1. verzió: 17 tipp weboldalad fejlesztéséhez. 2. verzió: Ismerd meg a 17 varázslatos módszert, amivel weboldalad hatékonyságát sokszorozni tudod. 3. verzió: Ha ezt a 17 tippet nem ismered, garantáltan nem hozod ki a maximumot a weboldaladból.
Ugyanígy készíts verziókat mind az alcímre, tartalomra, esetleg, ha van, akkor képre és az akcióra (Tudod! Az akció nem árakciót jelent, hanem azt a részt, ahol az olvasót ráveszed arra, hogy valamit megtegyen).
Tegyük fel, hogy a weboldaladat 3 részre osztottad fel, és minden részből 3 verziót készítettél. Mindjárt van 3x3x3, azaz 27 különböző weboldalad, amit érdemes tesztelni. Ezeket kezdd el párhuzamosan futtatni, és figyeld, hogy melyikből mennyi kattintás/vásárlás/feliratkozás van, és ezek alapján határozd meg. A tesztet addig futtasd, amíg a legjobb eredmény nem lesz kimagaslóan jobb, mint a többi. |
|
|
Érdemes elolvasni a részletes leírást is!
Tipp:
Amikor ilyen tesztet futtatok, a tesztek elején mindig azt keresem, hogy melyik BIZTOSAN nem lesz a nyertes. Ezek után megy tovább a teszt, és megint keresem azt, ami a leggyengébb, azt is lekapcsolom, és így tovább. Ha így teszel, akkor ugyanakkora látogatószám mellett sokkal gyorsabban fogod megtalálni a legjobb megoldást.
Tapasztalat:
Soha nem végeztem még olyan tesztelést, ahol csak hajszálnyi különbségek lettek volna.
Minden egyes tesztem során – bármit is teszteltem (akár a gomb színe), mindig nagyon jelentős különbségek jöttek ki, azaz nagyon (NAGYON) megéri tesztelni. Megjegyzés: Ez a módszer működik e-mailek esetén is, ahol egyszerűen csak darabold fel a listádat. Az egyes részeknek a különböző verziókat küldd ki, és mérd külön-külön az eredményeket.
Tipp:
Soha ne tesztelj egymás utáni weboldalakat, illetve e-maileket weboldalakkal együtt. Mindig csak egy tesztet futtass, mert nagyon el tudja vinni az eredményeket. Könnyen megeshet, hogy egy látszólag nyertes kombináció a valóságban nem jó megoldás. Egyszerre csak egy dolgot tesztelj!
Milyen szoftvert használj weboldal teszteléshez?
Ingyenes és kiválóan működő megoldásokat találsz Wordpress, Joomla és más, ismert rendszerekre. Ezen túl számos program van, amit arra találtak ki, hogy tesztelj. Mi a MarketingMérnök rendszerét használjuk, ami ugyan drága, de tapasztalatunk alapján messze a legprofesszionálisabb lehetőségeket nyújtja.