10.1. Szövegírás: „Üres papír” effektus elkerülése
A leggyakoribb probléma a szövegírás kapcsán valahogy így fogalmazható meg: "Mi a fenét írjak?" Talán a Te nyakadba is szakadt már úgy valamilyen reklámszöveg megírásának a feladata, hogy SOS kellett valamit írni, de fogalmad nem volt, hogy mit csinálj. Erre van egy nagyon hatásos módszerem, ami a következő, nagyon egyszerű lépésekből áll: 1. Pontosan határozd meg, hogy milyen eredményt szeretnél elérni! Példa: Azt szeretném, hogy a most leadandó reklámanyagom hatására legalább 200 ember jöjjön be az üzletembe, mától számított 1 hónapon belül. Fontos, hogy amikor meghatározod a célod, legyél nagyon konkrét, pontos. Mindenképpen határozd meg, hogy mit vársz a reklámszövegtől. Nézzünk erre néhány példát:
Továbbá határozd meg az elvárt eredmény mértéket!
Végezetül tegyél hozzá határidőt!
Tehát egy jól meghatározott szövegírás cél így néz ki (folytatáshoz görgess!) |
|
|
Érdemes elolvasni a részletes leírást is!
Bolti szórólap esetén:
- Azt várom a most megírandó reklámszövegtől, hogy 1 hónapon belül az álló raktárkészletem legalább 1.000.000 forinttal csökkenjen eladási áron számolva.
- Azt várom a most megírandó reklámszövegtől, hogy az oldalra érkező látogatók 60%-a 1 percen belül továbbkattintson a „Termékek” oldalra.
- Azt várom a reklámtáblán levő szövegtől, hogy ha egy érdeklődő meglátja, jöjjön be az üzletünkbe, és regisztráljon be az adatbázisunkba.
2. Pontosan határozd meg, hogy mit és hogyan fog tenni a vevő, miután elolvasta a reklámszövegedet.
Itt nem arról van szó, hogy ki kell találnod, hogy a vevőd mit fog tenni, hanem pont az ellenkezőjéről. Neked kell meghatároznod előre, hogy a vevőd mit tegyen, és végül vásároljon.
Példa bolti szórólap esetén: Miután a vevő elolvasta a reklámszöveget, bejön a boltba, kiemelt helyen megtalálja a beragadt raktárkészletünket, és legalább 3 terméket megvesz belőle.
Példa weboldal főoldala esetében: Miután az oldalra kattintott, megérti, hogy miért nálunk érdemes vásárolnia, érdeklődni kezd a lehetséges termékek iránt és a „termékek” menüpontra kattint.
Példa reklámtábla esetén: Meglátja a reklámtáblánkat a célpiaci vevőnk, és úgy dönt, hogy azonnal meg kell állnia, és be kell jönnie az üzletünkbe. Mindenki, aki nem a célpiachoz tartozik, az ajánlatra nem reagál, nem jön be az üzletbe.
3. Tervezd meg, találd ki, hogy a vevőd miért fog így tenni.
Képzeld el a következőt, elmondod a vevődnek a 2-es pontban megtervezett lépést:
Figyelj vevő! Be fogsz jönni a boltomba, meglátod a beragadt raktárkészletemet, és legalább 3 darabot fogsz választani, amit azonnal megveszel, és ennek nagyon fogsz örülni. Erre a vevő megkérdezi:
"Miért tennék így?"
Erre a kérdésre dolgozz ki egy választ, amire a vevőd két szóban fog válaszolni (ez a két szó kritikus fontosságú!):
Első szó: ÉRTEM!
Második szó: KELL!
Ez nagyon fontos! Találnod kell egy nagyon egyszerű, könnyen értelmezhető választ, amire azt mondja a vevő, hogy „ÉRTEM, KELL!”
Példa bolti szórólapozás esetén: Ha egyet veszel, kapsz 20% kedvezményt, ha kettőt, akkor 30% kedvezményt, ha 3-at, akkor pedig 50% kedvezményt mindegyik, általad választott termékre.
Példa weboldal esetén: Nézd meg a weboldalon a „Termékek” menüpontot, mert a mi termékeinkre extra garancia van, és annyira gyorsan szállítunk, amit máshol nem kapsz meg.
Példa reklámtábla esetén: Ha először jössz be az üzletünkbe, kapsz egy kulcstartót, ami megkeresi magát, ha elhagyod.
4. Írd össze a kulcsszavakat!
Ezek után írd össze azokat a kulcsszavakat, amik a reklámodat meg fogják határozni. Nincs más teendőd, mint a fenti 3 pontot újra átolvasni.
Példa bolti szórólapozás esetén:
-
álló raktárkészlet
-
1 hónapon belül
-
vásárlási kedvezmény
-
minél többet veszel, annál olcsóbb
-
vegyél hármat, és mindegyiket féláron kapod
Példa weboldal esetén:
-
exkluzív garancia
-
gyors szállítás
-
máshol nincs ilyen
-
kattints a „Termékek” gombra
Példa reklámtábla esetén:
-
még sosem jártál nálunk
-
regisztrálj
-
megkeresi magát a kulcsod
-
ajándék
5. A kulcsszavak felhasználásával írd meg a reklámszöveged vázlatát!
FONTOS! Itt még nem a végleges szöveget kell megírni, hanem egy hagyományos, józan paraszti ésszel megfogalmazott szöveget, ami egyértelmű, logikus, világos.
Figyelj arra, hogy csak az legyen a szövegben, amit a 4. pontban meghatároztál. Ha mást is bele fogsz írni, garantáltan romlik az érthetőség. Ne akarj mindent egyszerre! Csak arra törekedj, amit az 1. pontban meghatároztál. Ha csak érdeklődőket akarsz behozni, akkor csak ez a cél, ha a főoldalról akarod tovább terelni az érdeklődőt a „Termékek” oldalra, akkor ne akard bemutatni a cégedet. Csak arról beszélj, amit fent meghatároztál.
Példa bolti szórólapozás esetén: Ha a következő 1 hónapban vásárolsz nálunk, a bolt egyik részén elhelyezett termékekből 3-at, akkor mindegyiket féláron kapod.
Példa weboldal esetén: Azért érdemes nálunk vásárolnod és nem a konkurenciánál, mert nagyon gyorsan szállítunk, és exkluzív garanciát adunk a termékeinkre. Részletek a „Termékek” menüpont alatt.
Példa reklámtábla esetén: Minden új regisztrálónk ajándékba kap egy „ha elhagyod a kulcsod, megtalálja magát” kulcstartót. Gyere be, regisztrálj, és megkapod a kulcstartót.
6. Ezek után nincs más dolgod, mint az előző héten bemutatott alapelvek figyelembevételével megírni a reklámszövegedet.
Figyeled? Most már NEM ÜRES a papírod! :)
Ha ezt a módszert követed, sosem fogsz órákat az üres lap felett ülni, mindig tudod, hogy pontosan mi a teendőd, akár percek alatt össze tudsz állítani egy valóban korrekt reklámszöveget.
Tartsd be mindegyik alapelvet! Ha valamelyiket kihagyod, illetve nem veszed figyelembe, radikálisan esik a reklámszöveged eredményessége. Ezek közül a leginkább fontos a 4 kötelező elem (cím, alcím, tartalom, akció).
Ezekre nagyon ügyelj!